רשתות חברתיות 101

בין אם אתם מנהלי סושיאל שרק מתחילים לבנות את הנוכחות ברשתות החברתיות או שאתם מנהלים קהילה של אלפי אנשים, יש כמה נקודות שחשוב לשים לב אליהם ושיוכלו להביא את הקהל שלכם לתקשר איתכם הרבה יותר.

בפוסט אני אדבר בעיקר על פרסום אורגני. ממש לאחרונה פרסמה פייסבוק שהיא עושה שינויים קיצוניים באלגוריתם שקובע אילו פוסטים יופיעו ב– News Feed. מעתה האלגוריתם יעדיף פוסטים שהסיכוי שלכם להגיב ולהיות באינטרקציה איתם גבוהה יותר, תוך העדפת פוסטים של חברים וקרובי משפחה.

האם זה המוות של הפרסום האורגני לעמודים? לא יודע.

הרבה אנשים ומומחים גדולים ממני עדיין לא יודעים במה יתבטא השינוי באלגוריתם. דבר אחד ברור, פייסבוק רוצה תוכן איכותי מאד, בוידאו או בלייב, כזה שיגרום למשתמשים לכתוב תגובות ארוכות ובעלות תוכן מעשיר. הסוף לקליקבייט והפייק ניוז.

נחזור לנושא, הטיפים הבאים עזרו לי להגדיל את כמות העוקבים בעמודים אותם ניהלתי בכ-30%, ובאינסטגרם בכ-100%.

תדעו למי אתם משווקים

לפני שתקפצו לקריאה, נקודה אחת חשובה שכדאי שתזכרו: כל הנקודות והטיפים הבאים הם רק הבסיס.

בין אם אתם מחפשים ליצור שיח מוצלח ברשת, הגדלת מעורבות, איסוף לידים או כל דבר אחר, תזכרו: זה מה שעבד עבורי, לא בהכרח יעבוד עבורכם, אלא אם תעשו שינויים.

השינויים שתעשו נובעים מתוך ידיעת קהל המטרה שלכם.

איך אדע מי הקהל שלי?

יש שתי דרכים בהם אני משתמש כדי להבין מי הקהל שלי:

Facebook Audience Insights

בתור מנהלי עמודים, כנראה שיצא לכם להיתקל בכלי בניית הקהלים של פייסבוק.

הכלי מאפשר לכם לקבל מידע על העוקבים שלכם. מידע זה כולל: חתך גילאים, השכלה, מין, תחומי עיסוק, מצב משפחתי, תחומי עניין, מיקום גיאוגרפי, סוג ה-engagement שסביר שיבצעו ועמודים אחרים  אחריהם הקהל עוקב.

במידה ואתם משתמשים בקידום ממומן, הכלי יעזור לכם ליצור קהלים בצורה מטורגטת יותר, כזאת שתגיב יותר טוב לפירסומים שלכם ותגדיל פוטנציאלית את ההחזר על ההשקעה עבור הפרסום.

הנה סרטון שיעזור לכם לקבל עוד מידע על איך להתחיל להשתמש בכלי

ראיונות משתמשים

כמי שמגיע מעולם הסטארטאפים, אחת הדרכים הטובות ביותר לזהות צורך אצל משתמשים פוטנציאלים הוא דרך ראיונות.

מדובר בתהליך מחזורי, שאני מחלק לארבע חלקים: (1) הגדרת קהל כללית, (2)איתור אנשים שעונים על ההגדרה, (3) ראיון, (4) ניתוח תשובות וחזרה לשלב (2).

(1) השלב הראשון בדרך להתחיל ולזהות צורך הוא בהגדרה כללית של הקהל. למעשה אתם מחליטים, על סמך ידיעה כללית של הקהל שלכם, למי אתם משווקים.

(2) עכשיו שיש לכם הגדרה כללית, תמצאו אנשים שעונים על ההגדרה הזו. השלב הזה קל, כי אתם למעשה יכולים לקחת כמה אנשים שאתם מכירים וכבר עוקבים אחריכם ולשאול אותם שאלות.

(3) בשלב הבא אתם צריכים לשאול את האנשים שבחרתם שאלות פתוחות לגבי הנושא שלמטרתו אתם פותחים את העמוד. כדי לקבל תמונה מספיק מדויקת אני בדרך כלל מנסה לראיין מעל 10 אנשים, ופחות מ-20.

חשוב שלא תכווינו את הנשאל או הנשאלת!

למה הכוונה?

שאלה לא מכווינה: ״מה הדבר שהכי מעניין אותך בקמפוס?״ לעומת ״איזה סוג סטודנטים הכי מעניין אותך לראות בעמוד פייסבוק?״ שמכווינה בדיוק לסוג התוכן.

למה חשוב לא להכווין?

בגלל שכך אנחנו מבינים האם הצורך שאנחנו חושבים שקיים אצל הקהל שלנו באמת קיים, או שאנחנו מכווינים את הקהל לחשוב שיש צורך. אם הצורך קיים באופן טבעי, סביר להניח שהוא קיים אצל הרבה אנשים. אותם אנשים יצטרפו לקהילה ברגע שיקבלו מענה על הצורך. אם אנחנו מכווינים את הקהל, אנחנו נצטרך להכווין הרבה מאד אנשים באופן יזום ויקר כדי שיעקבו אחרינו.

(4) לאחר שקיבלנו תשובות כלליות מהמרואיינים יש לנתח את התשובות. תחפשו צרכים שחוזרים אצל כמה מהמרואיינים ותסמנו אותם כצורך.

אם לא זיהינו צרכים שחוזרים על עצמם?

הבעיה טמונה באחת משתי סיבות: או שאפיון הקהל הראשוני שביצעת לא מדויק ולכן אין בניהם משהו משותף, או שהצורך אותו רצית לאתר לא באמת קיים.

בכל מקרה, בשני המקרים כדאי לחזור לשלב (2) כדי לנסות ולהגדיל את מאגר התשובות ולנסות לאתר את הצורך. במידה ושוב לא עלה הצורך, יכול להיות שאפיינת את הקהל לא נכון, לכן ניתן לחזור לשלב (1) ולהגדיר את הקהל מחדש.

תבינו מה מטרת הפרסום

דמיינו את שני הפוסטים הבאים: הראשון קיבל 30 אלף לייקים, 200 תגובות ו-5 לידים. הפוסט מקבל חשיפה אורגנית גבוהה. לעומת פוסט שמקבל 10 לייקים, 0 תגובות ו-6 לידים.

איזה פוסט טוב יותר?

הדילמה מהשאלה מביא אותנו לנקודה חשובה. יצירת תוכן, בין אם אורגני או ממומן דורשת זמן ומשאבים, משהו שכולנו נשמח אם יהיה לנו יותר מהם. היכולת להבין ולהגדיר מטרות לפרסום תאפשר לכם לפעול בצורה אפקטיבית ואופטימלית, ולהבין איזה פוסט עובד, ואיזה פוסט לא עובד.

רוב האנשים שמתחילים בתחום מניחים שמטרת העמוד היא השגת עוקבים או לייקים. אם המטרה שלכם היא כזו בלבד ניתן לקנות לייקים או עוקבים ב-5$ מכל מיני אתרים. אנשים שנמצאים בתחום טיפה יותר זמן, מבינים שמטרת התוכן עונה על צרכים רחבים יותר, וקשים יותר להשגה: יצירת שיח משמעותי, השארת אימייל לרשימת תפוצה, צביעת לקוחות, רימרקטינג, הפצת תוכן על ידי משתמשים ועוד.

למה זה חשוב?

מרגע שנבין מה מטרת התוכן או הפרסום נוכל למדוד, להבין, לשפר ולהשוות תוצאות בין תוכן

נחזור לדוגמא שלנו פוסט בעמוד שלכם שקיבל 30K לייקים, 200 תגובות ו-5 לידים. הפוסט מקבל חשיפה אורגנית גבוהה. לעומת פוסט שמקבל 10 לייקים, 0 תגובות ו-6 לידים.

איזה פוסט יותר טוב? התשובה הפשוטה היא תלוי.

אם אני מחפש חשיפההראשון, אם אני מחפש לאסוף לידיםהשניהכל משתנה מרגע שאני מבין מה מטרת הפוסט

כלי מדידה

הטיפ הזה קשור לטיפים הקודמים. לאחר שהבנו מי הקהל שלנו ומה מטרת הפרסום, כדאי להבין האם השגתם את מטרות הפרסוםחוץ מזה, כלי מדידה יכולים לסייע לכם להבין האם ישנם שינויים בקהלים שלכם ולבצע אופטימיזציה בתוכן או בקידומים שלכם.

כיוון שמדובר במדריך למתחילים, ניגע רק בכלי מדידה בסיסי וחזק שניתן לנו על ידי לפייסבוק.

איזה כלי?

הכלי הבסיסי ביותר נקרא Insights.

בניגוד ל– Audience Insights, הכלי הזה נותן את האפשרות לקבל מידע על הפוסטים בעמוד שלכם.

ניתן לגשת לכלי דרך לחיצה על לשונית Insights בראש העמוד שלכם

משם, בסרגל השמאלי תבחרו באופציית Posts שמאפשר לקבל מידע כללי על כמות החשיפה לפוסטכמות ה-engagement, סוג הפוסט וכולי. תגללו למטה ותגיעו לחלונית הבאה:

כדי לקבל מדד איכותי על סוג התוכן שעובד מבחינת חשיפות, תקליקו על החץ שמסומן בתמונה ותבחרו באופציה Engagement Rate

עכשיו יש לכם אינדיקטור אחוזי על מעורבות עבור פוסט.

מה זה אומר? נוכל להשוות בין פוסטים שונים (מאותו סוג אך כמובן שונים בתוכן), ולהבין מה עבד לנו יותר, על ידי ניתוח המעורבות היחסית.

לדוגמא: שני פוסטים מסוג תמונה. Reach כמעט כפול בין האחד לשני, כך גם ה-Engagement.

מה הנתונים אומרים לנו? ייצר יותר תוכן מהסוג הראשון (13.10.18). הקהל שלך אוהב אותו. הפוסט סרטון מהתאריך 13.1 קיבל כמעט 50% יותר Engagement מאשר הפוסט וידאו מהתאריך 10.1. נסה הבין איך התוכן שונה וייצר יותר ממנו.

הערה: שוני נוסף בין הפוסטים הוא הזמן בהם פורסם. בראש עמוד Posts תחת לשונית Insights יש גרף שמציג את הזמנים בהם הקהל בעמוד פעיל. יש שקוראים לו ״הלוויתן של פייסבוק״ בגלל צורתו. הגרף יאפשר לכם להבין כדאי לכם לפרסם את הפוסט, כשאני ממלית לפרסם כחצי שעה לפני שיאי הפעילות כדי לרכב על הגל.

תוכן תוכן תוכן

אין דרך אחרת להגיד את זה. בסוף, רוב ההצלחה מיוחסת לאיכות התוכן.

מעדכון שהוציאה פייסבוק לאחרונה, ברור שבקרוב יהיה קשה מאד לקבל מעורבות מצד עוקבים. האלגוריתם המעודכן של פייסבוק יעדיף תוכן של חברים ובני משפחה על תוכן של עמודי מותג ובידור שיספגו פגיעה קשהלא ברור עדיין האם ניתן יהיה לגשר על הפגיעה דרך פרסום מומן, או האם ישנה דרך פחות יקרה לשמור או לפחות לא להיפגע כל כך.

מה שלדעתי יקרה, ממש כמו שפורסם, פייסבוק תתעדף עמודים שיוציאו תוכן איכותי.

מה זה תוכן איכותי? בעיקר תוכן וידאו או לייב פייסבוק. תוכן כזה צריך להביא את המשתמשים לרצות להגיב תגובה משמעותית, לערב את חבריהם בשיחה, ולפתח דיאלוג.

איך נדע שזה איכותי? תעיפו מבט נוסף בחלק כלי מדידה.

איך עושים את זהניתן היום לייצר תוכן וידאו כמעט לגמרי בטלפון החכם (הנה מדריך שיכול לסייע לכם).

בנוסף, לייב פייסבוק הוא מהאופציות המהירות והקלות ליצירת תוכן, הוא אפילו מופיע לכם כאופציה הראשונה כשאתם באים לפרסם סטטוס!

אז למה לא להשתמש באופציות האלו?

!תדברו עם מקצוענים סביבכם

פייסבוק עמוסה בעמודים שמאגדים אלפי מקצועני פרסום.

בעמודים אלה אתם יכולים לשאול שאלות לגבי כל נושא ובכל רמת מקצועיות. חשוב לזכור שלא מדובר בעמודים שמטרתם לקדם את הלקוח או העמוד אותו אתם מנהלים, אלא בקבוצות מקצועיות שבאות לסייע.

אם אתם רוצים מבט נוסף על עמוד נחיתה, רוצים להבין למה הלייב לא נשמר לכם כסרטון אופקי, למה הפיקסל לא עובד או למה התוכן לא מביא לידים, אלו הכתובות שלכם לשאול.

הנה כמה עמודים שאני עוקב אחריהם: מקצועני פרסום בפייסבוק | מקצועני פרסום באינטרנט | Amit Lavi

לסיכום

אני מקווה שהטיפים והכלים שפורטו כאן יצליחו לסייע לכם להקים או להעצים את העמוד שלכם.

כמו שאמרתי בהתחלה, הכל שאלה של ניסוי וטעיה, מה שעובד בשבילי, יעבוד בשבילכם רק אם תבצעו שינויים מתאימים.

אשמח לשמוע מה דעתכם! האם ואיך הטיפים סייעו לכם. אשמח אם תשתפו את הטיפים ותרגישו חופשי להגיב למטה! 

בהצלחה!